Soutěže družstev - kraj

Šachová utkání oddílu CHESSMONT v krajské lize.

Turnaje

Záznamy z volných šachových turnajů, kterých se účastníme.

Archiv

Přehledný archiv šachových sezón.

Tento rok nám los přál. Kromě toho, že hrajeme šestkrát doma, připadly obě „dálkové cesty“ soupeřům ze Starého města. Při té první dorazili na „oblíbené“ Valašsko hosté ze Starého Města D. Sestava hostí byla na první pohled hodně „slátaná“ a příležitost dostali mladí. Škoda, že Rožnov nemůže postavit aspoň dvě rovnocenná družstva. Rozjezd domácích byl pozvolný a nesmělý. První nabídka remízy zazněla ze sedmé šachovnice. Ani Jardovi ani panu Blahovi se nechtělo zjevně hrát dlouho, takže partie vlastně skončila po šestnácti tazích dřív, než se začalo něco dít.

Pagáč - Blaha

 

Zbyněk ve variantě dámské indické rezignoval ve 13. tahu na důležitého středového pěšce a první výhra hostí byla na světě. Po partii bylo rychle. Jak Zbyněk řekl, neměl svůj den.

 

Třetí partie srovnala stav zápasu, když Jožka Slížek vzorně vystupňoval od 24. tahu svoji výhodu a o pět tahů později se soupeř mohl vzdát.

 

Na řadě jsem byl já. V jedné z hlavních variant Sveshnikovy sicilské jsem si od začátku věřil v teorii zahájení, jenže můj mladý soupeř si věřil ještě víc a výsledkem byla moje těžká časová tíseň a o hodinu horší čas. Můj soupeř se v 18. tahu nechal ukolébat pohodlnou hrou a velkou časovou výhodou. V 18. tahu místo zesilování pozice bral lákavě vypadajícího pěšce na a6 a výsledkem byla ztráta středu a smrtící tlak černopolného střelce na diagonále h8-a1 (přiznávám, že jsem ho tam umístil spíše intuitivně). Na dvacet tahů mi zbývalo asi 21 minut, ale pozice přešla do vynucených výměn a získaná figura mi zůstala až do koncovky 3p+S kontra 3p a bylo vyhráno.

Vedení +1 bylo uspokojivé. Ani na ostatních deskách jsme nestáli nejhůř (snad s výjimkou Miloše). Bohužel Milan byl ještě ve větší časovce než já. Statečně bojoval a soupeřka nenašla ve 33. tahu vyhrávající Jc4! a místo toho nesmyslně obětovala dámu za věž. V totálně vyhrané pozici tři tahy před kontrolou zapomněl Milan na hodiny a neštěstí bylo na světě. Ta partie byla smolná a kdo si ji přehraje musí uznat, že černý měl vyhrát.

Protože článek 6.8 pravidel FIDE říká: "Praporek se považuje za spadlý, když tento fakt zjistí rozhodčí nebo když jeden z hráčů pád praporku oprávněně reklamuje." musel jsem, bohužel pro Milana, zastavit hodiny a ukončit jeho partii.

 

 

Naštěstí Honza Malčánek obratem podobným způsobem vyhrál na první, když pan Petr Blaha v Honzově časovce nakonec sám spadnul na čas.

 

Poslední dvě partie vypadaly docela příznivě a když Igor brilantně zvládl věžovou koncovku bylo za stavu 4,5:2,5 rozhodnuto.

 

Na závěr se probudil ze zimního spánku Miloš a když zjistil, že už není o co hrát dal s lepším časem v dohrávce za remis.

 

Při pohledu na tabulku se dá obecně říct že favorité slavili. Malým překvapením je podle mého názoru  Zlínterm, který si poradil s Kroměříží.

(ZA)

 Zpět na předchozí stránku

Téma zatím nikdo nekomentoval, buďte první

Jméno:  E-mail: 
Předmět: 
Komentář: 

Doporučené články

10. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

CHESSMONT"A" - Hošťálková "A"

>> Čtěte více

9. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

TJ Sokol Valašská Bystřice "A" - CHESSMONT"A" Rožnov žije!

>> Čtěte více

8. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

CHESSMONT"A"- Zlín"C" Rožnov slábne...

>> Čtěte více

7. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

TJ FS Napajedla A - MR.COFFEE - CHESSMONT "A"

>> Čtěte více