Soutěže družstev - kraj

Šachová utkání oddílu CHESSMONT v krajské lize.

Turnaje

Záznamy z volných šachových turnajů, kterých se účastníme.

Archiv

Přehledný archiv šachových sezón.

Šlágrem 4.kola letošního ročníku Zlínského krajského přeboru bylo bezesporu utkání průběžně druhého a třetího celku tabulky soutěže. V něm nás ve své útulné a historií přeborů republiky dýchající hrací místnosti přivítali domácí zlínští šachisté. Z jejich základní sestavy chyběl prakticky jediný borec, stejně jako tomu bylo v soupisce Chessmontu, kdy jsme právě v tomto hodně očekávaném střetnutí postrádali dosud stoprocentní oporu Milana Kulišťáka. A s nadsázkou by se dalo říci, že pro nás to bylo oslabení v důsledku statistiky výsledků šachovnic prakticky rozhodující.

Po uběhnutí necelé hodiny hry od zahájení utkání nic nenasvědčovalo tomu, že až na jedinou partii skončí všechny ostatní rezultativně. Na plátnech se většinou odehrávaly dynamické boje, ve kterých nebylo jasné, kdo z aktérů zasluhuje v hodnocení pozice přednost.

Souboj na první šachovnici Hodovský - Viták

 

A právě v tuto situaci přichází na 1.šachovnici nabídka domácího hráče na smír. V gründfeldce získal bílými citelně lepší a pohodlnou pozici, a tak byl jeho návrh o to méně srozumitelný. Záhy bylo jasno- v souběžně hraném utkání 1.ligy chyběl rozhodčí a tato role připadla právě jemu. Po prohlédnutí situací na dalších šachovnicích a konzultaci s kapitánem jsem remis trochu s rozpaky přijal, ačkoliv se mi podobné krátké partie v zásadě příčí. Tím však byla smířlivá atmosféra zápasu zcela vyčerpána a všechny zbývající partie již poznaly nějakého vítěze. A zpravidla to bylo tak, že souběžně končily partie na dvou šachovnicích zároveň, přičemž skóre narůstalo pro domácí i hosty rovnoměrně. Prvním bodem do zápisu přispěl domácí obhájce 4.šachovnice dokonce černými figurami.

Zbyněk Pyš, zarputilý bojovník

V partii se Zbyňkem Pyšem záhy vyrovnal hry v jakési odnoži anglické, přinutil bílého k vytvoření slabin, odevzdání dvojice střelců a posléze i oběti kvality. V nastalé situaci sice mohl ještě Zbyňkův jezdec vytvořit určitou protihru, ale vše zhatilo hrubé přehlédnutí taktického obratu na téma vazba. S těžkými ztrátami materiálu se dále bojovat nedalo.

Pepa Slížek zahajuje vítězné tažení černými figurami

Téměř souběžně však zaknihoval vyrovnávající bod rožnovský matador Pepa Slížek. Jeho soupeř na výstavbu sicilského scheweningenu vyrukoval zhurta a černého zasypával četnými hrozbami. Pepa však zarputile všechny odrážel a eliminoval a poté, co bílý spustil rozhodující kombinaci se ziskem černé dámy, vtipně vyvrátil vzniklé zápletky tahem Kc7 a protiútokem na slabou 1.řadu. Bílého to stálo prakticky všechen útočný materiál, a tak dále v partii nepokračoval. Bylo vyrovnáno. Kolem blížící se časové kontroly při čtyřech hodinách hry se urodily další dílčí výsledky.

 Miloš Tkadlec a jeho další konzert bílých figur

Po dlouho nevýrazném vzájemném vyčkávání a lavírování Miloše Tkadlece na 2.desce se nakonec černý dopustil taktického přehlédnutí v časové tísni, ztratil nejprve jednoho a krátce na to i druhého pěšce. Zkoušet Miloše v jeho věhlasně známé mistrovské technice koncovek nemělo význam, a tak jsme poprvé v utkání vedli.

Honza Malčánek se tentokrát dostal se soupeřem Svobodou do kruté časové tísně

Naše naděje však vzápětí utichly jako známá labutí píseň. To Honzu Malčánka doslova utavil zlínský reprezentant 3.šachovnice. Ve svérázně pojatém zahájení improvizovaně obětoval pěšce na f2, načež Honzovu černou armádu sevřel na posledních dvou řadách bílými okovy. Sice se dlouhodobě nic strašného nedělo, ale zároveň neměl rožnovský mládenec nejmenší protihru, které se marně pokoušel dopídit. S tím přicházela tradiční extrémní časová tíseň a ta jak dobře známo kazí často i přivyhrané pozice. Ve své partii však Honza prohrál na čas v 38.tahu po vcelku jednoznačném průběhu. V „poločasu“ zápasu tak byl stav 2,5:2,5 a zbývaly tři duely. V tuto dobu se dalo dočkat prakticky všech tří možných výsledků zápasu, a sice 4,5:3,5, nebo  4:4, nebo 3,5:4,5. Na páté šachovnici Jura Břoušek zkoušel odolat náporu bílého za zdmi Stonewallu, ale jeho pozice byla také podrobována náročné a vyčerpávající obranné práci. Nejprve musel zatmelit své dámské křídlo, poté eliminovat tlak bílého na střed i na královském křídle. Soupeř však zdatně a technicky přesvědčivě ždímal z pozice maximum, až musel Jura v samotné věžové koncovce svou další snahu o půlbod vzdát. Zároveň jsme však velmi optimisticky sledovali velení bílé armády v rukách kapitána Zdeňka Ambrose. Ten svou talentovanou soupeřku ze zahájení k ničemu nepustil, systematicky získával drobné poziční výhody v podobě nejprve dvojice střelců, zdravější pěšcové struktury a prostorové převahy. Návdavkem vydobyl i zdravého pěšce a zbývala tedy technická realizace v koncovce věž a střelec proti věži a jezdci.

Jarda Pagáč tentokrát bílými na suverénně hrajícího Mirka Kociána nestačil

Výsledkově zásadně určující se tak stala partie na 6.šachovnici. Zde vedl bílé figury Jarda Pagáč proti dosud stoprocentnímu borci ze Zlína. Bez bázně a hany soupeře od úvodních tahů zatlačil do defenzívy a výrazně omezil jeho figury, které se tísnily na neurčitých postech. V tento moment však Jarda nezvolil nejpřesvědčivější plán hry a dovolil černému oddych. Ten posléze začal figurami konečně ožívat, vylézat ze zákoutí šachovnice a na bílou pozici postupně nepříjemně dotírat. Po cca 5 hodinách hry v náznaku dvojsečných zápletek, kde se ještě mohl černý případně splést a připustit věčný šach, se však Jardův soupeř zorientoval správně a rozhodující souhrou svých figur dokonal zvrat počátečního vývoje partie. Touto výhrou tak domácí definitivně zlomili vývoj skóre ve svůj prospěch a připsali rozhodující jedničku do zápisu o vyhraném utkání.

Pham Mai Xuan soupeřka Zdeňka Ambrose na osmé šachovnici

Poslední otázkou dne tak zůstalo, zda-li Zdeněk kosmeticky upraví výsledek zápasu na nejmenší rozdíl, nebo zda soupeřku někde omilostní. Svým dalekonosným střelcem však nakonec zkrotil rozverného černého jezdce, stylově ho odřezal na h-sloupci a král dokonal řízený odchyt. Naštěstí pak byl i střelec bělopolný, protože pouze ten zajišťoval Zdeňkovi výhru při posledním bílém pěšci na a-sloupci a tedy správné barvě pole proměny a8 taktéž bílé barvy.

V konečném účtování a pohledu na zápis o utkání lze hodnotit 4.kolo proti Zlínu D asi takto. Po diplomatické remíze se jinak všude bojovalo opravdu velmi zarputile a skóre doznalo finální podoby po takřka 6 hodinách hry. Nutno přiznat, že v kritických fázích zápasu se jevili domácí hráči o chloupek vyhranější a víc hladoví po vítězství v zápase, co nakonec prakticky rozhodlo o zisku 3 bodů za výhru 4,5:3,5 ve prospěch hostitelského Zlína. Je patrné, že střed soupisky od 3. do 6.šachovnice ovládli Zlínští v poměru 4:0, což svědčí o jejich převaze v těchto duelech a tudíž oprávněně v utkání zvítězili. Chessmont se tak pokusí o reparát již za necelé 2 týdny v domácím zápase 5.kola, aby se znovu přihlásil do boje o přední příčky v tabulce, které porážkou ve Zlíně prozatím opustil.  (PV)

 

 Zpět na předchozí stránku

kapitán|11.0.2000 - 11:30
ahoj lidi
všem chci poděkovat za snahu o co nejlepší výsledek. Po pravdě jsem bez Milana v sestavě výhru ani nečekal a ta půlka nutná k remíze sice zamrzí, ale soutěž je každým rokem vyrovnanější (viz. letošní spanilá jízda Zubří), takže není třeba věšet hlavu. Ještě není nic ztraceno! :)
Reagovat na komentářJméno:  E-mail: 
Předmět: 
Komentář: 

Doporučené články

10. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

CHESSMONT"A" - Hošťálková "A"

>> Čtěte více

9. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

TJ Sokol Valašská Bystřice "A" - CHESSMONT"A" Rožnov žije!

>> Čtěte více

8. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

CHESSMONT"A"- Zlín"C" Rožnov slábne...

>> Čtěte více

7. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

TJ FS Napajedla A - MR.COFFEE - CHESSMONT "A"

>> Čtěte více