Soutěže družstev - kraj

Šachová utkání oddílu CHESSMONT v krajské lize.

Turnaje

Záznamy z volných šachových turnajů, kterých se účastníme.

Archiv

Přehledný archiv šachových sezón.

Další dějství dramatu Zlínského krajského přeboru 2011/2012 postavilo proti sobě v rámci 6. kola hned několik dvojic, které svými rolemi a obsazením naplňovaly scénář mnoha vzrušujícími očekáváními. Chessmont tentokrát takřka došel k utkání do sousedního Zubří, kde byly v sázce 3 body hodící se pro záchranu soutěže pro domácí, nebo pro uchování naděje na vedoucí příčky pro hosty z Rožnova. Podobná lokální derby však obvykle nemívají favorita a nejinak tomu bylo i tentokrát. Mnozí hráči hostují v sousedském družstvu, přičemž se oba oddíly velmi dobře znají již léta a nejen zpoza šachovnic. Ačkoliv byla naše sestava papírovým favoritem na všech šachovnicích, bylo utkání především s přihlédnutím na psychologický kontext dílčích partií naprosto otevřené.

Když Zubřané vynechali ze svého středu Juru Foukala hostujícího z Valašské Bystřice, bylo jasné, že proti sobě zkříží zbraně nikoliv trenér a bývalý svěřenec, ale dva odchovanci rožnovského šachového kroužku Milana Kulišťáka. Očekávaný duel ale skončil prakticky dříve, než začal, když se oba junioři zlehka procvičili ve známé teoretické variantě vedoucí do vyrovnané pozice. Zkoušet míru aktuálně lepší formy se nikomu nechtělo, a tak brzy zaknihovali pro svá družstva po půl bodu.

Soustředěný Zbyněk očekává soupeře

To v partii Zbyňka Pyše s Josefem Velčovským na 5.šachovnici se oba borci provyměňovali až do koncovky, ve které nebylo mnoho příležitostí prolamoval vzájemné valy, a tak logicky přichází druhý smír v pořadí. Mezitím se na ostatních plátnech objevovaly nesymetrické poziční obrazce, ve kterých se zdálo, že tu stojí o chlup lépe Zubřané, támhle zase Rožnované. Při přechodech do střední části hry byli za domácí úspěšnější Petr Růčka a Jaroslav Krupa, kteří Miloši Tkadlecovi, resp. Jožkovi Slížkovi odebrali po pěšci, a jejich pozice vypadaly přivyhraně. Naopak na 1. a 4. šachovnici se vyvíjely partie Pavla Vitáka a Milana Kulišťáka ve prospěch Chessmontu.

Tentokrát tu má fotku díky Zbyňkovi i kapitán :)

Zdeněk  Ambros proti Ivanovi Daňkovi vystavěl aktivnější pozici.

Jarda bojoval jak lev

 Jarda Pagáč s Josefem Krupou se kontrolovali ve vyrovnaném střehu. Dalším dílčím výsledkem nakonec přispěl Jožka Slížek.

Jožka Slížek spolehlivě zaknihoval remízu

Ztraceného pěšce kompenzoval zvýšenou aktivitou svých těžkých figur, ovládl jediný volný sloupec a soupeře tak nepustil k realizaci své předchozí výhody. Toto byla velmi cenná remíza vydřená z horší pozice, která odstartovala následující drtivý trhák ve skóre. Za stavu 1,5:1,5 se totiž zlomil vývoj událostí na 2.šachovnici ve prospěch Miloše.

Milošovy zkušenosti se zúročily i tentokrát

Jeho soupeř totiž po zisku pěšce nepokračoval důsledně, trochu se zamotal se svými figurami a v ten moment Miloš zkušeně ožil! Petra zaměstnal na dámském křídle, poté podminoval střed a to v souvislosti s časovou tísní byly zásadní faktory pro určení výsledku. Jdeme do vedení a pohled na Milanovu i Pavlovu pozici náš těšil, protože Milan již jen technicky realizuje výhodu v koncovce a bezchybně rozebírá slabiny Petra Škrobáka.

Milan rozebírá soupeřovu pozici :)))

Potvrzený minibreak vlastním servisem znamená vedení 1,5: 3,5 a tu se již i partie Pavla blíží ke konci. Černé těžké figury nemilosrdně matují holého bílého krále Petra Kubína a v duši Chessmontu se může rozhostit klid, že ze Zubří určitě vyvezeme celé a cenné 3 body za zápasové vítězství.

 Pavel při jednom ze svých vítězných tažení

Otázkou tedy zbývalo, na jaké váze se ustálí jazýček vah zubersko-rožnovského derby. Pohled do šachovnic nás ale moc radostí nenaplňoval. Zdeněk nevyužil předností své pozice, soupeř se mu někde vysmekl a přešel do protiútoku, získal převahu dvou pěšců a zvolna uplatňuje výdobytky ke své výhře.

Kapitán odmítá remízu ve 22. tahu a opouští palubu jako poslední :)

U Jardy je situace trochu dramatičtější. Má sice o pěšce méně, ale na šachovnici je koncovka různobarevných střelců a po jedné věži, dokonce i určité taktické možnosti spojené s průlomem. Nicméně to vypadá tak, že pokud si černý ohlídá tyto komplikace, mohla by realizace jeho materiální i poziční výhody přinést celý bod. Zhruba po další půl hodině se pak prognózy opravdu naplnily a domácí Zubřané tak dvěma výhrami černými figurami vylepšili skóre zápasu na pouze minimální prohru 3,5:4,5.

První utkání po novém roce tak opět zapadlo do celkového dojmu ohromně vyrovnané celé soutěže. Ve většině zápasů zpravidla rozhodují maličkosti, jako například jedna otočená partie, kdy se z lovce stala kořist. Zlomovou byla tentokráte partie na 2.šachovnici, kdy Miloš využil nepřesností soupeře a zcela obrátil horizont událostí. Nejtěsnější výhrou jsme tak Chessmontu připsali další 3 body do tabulky ZKP a s přihlédnutím k dalším výsledkům, kdy padaly favorizované hlavy Boršic s Napajedly i Zlína v Postoupkách, jsme se prosmýkli na krásné 2.místo v průběžné tabulce soutěže. Hájit tyto těžce vydobyté posty však budeme již za 14 dní v dalším přetěžkém střetnutí s hostujícími Boršicemi. Tak držte palce, ať to vyjde! (PV)

 Zpět na předchozí stránku

Milan|12.0.2000 - 1:23
Zubří
Super komentáře k fotkám Zdeňku, hned se to líp čte.
Reagovat na komentářJméno:  E-mail: 
Předmět: 
Komentář: 

Doporučené články

10. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

CHESSMONT"A" - Hošťálková "A"

>> Čtěte více

9. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

TJ Sokol Valašská Bystřice "A" - CHESSMONT"A" Rožnov žije!

>> Čtěte více

8. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

CHESSMONT"A"- Zlín"C" Rožnov slábne...

>> Čtěte více

7. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

TJ FS Napajedla A - MR.COFFEE - CHESSMONT "A"

>> Čtěte více