Soutěže družstev - kraj

Šachová utkání oddílu CHESSMONT v krajské lize.

Turnaje

Záznamy z volných šachových turnajů, kterých se účastníme.

Archiv

Přehledný archiv šachových sezón.

Je studená lednová neděle a nás čeká jeden z nejdůležitějších zápasů sezóny. Boršice už jsou tradičně silným soupeřem v každém ročníku ZKP.  Dopředu avizované absence našich hráčů mi jako kapitánovi přidělaly spoustu vrásek už dlouho před zápasem, jenže co chcete dělat, když vám nenastoupí dva stabilní a silní hráči, kteří jinak odehrají všechny zápasy? Naštěstí se projevil znovu kolektivní duch rožnovského družstva a přihlásili se Jirka Břoušek (kterému se ze začátku sezony moc nevedlo) a Vašek Solanský, který se do hraní letos taky moc nehrne, ale za to pečlivě sleduje výsledky družstva po celý rok. O sestavu tedy nakonec bylo přece jenom postaráno, ale složením spíš připomínala „původní" družstvo, které si v roce 2007 vybojovalo postup do druhé ligy, ovšem bez hostujícího Petra Kubína ze Zubří a s Honzou Malčánkem, vycházející šachovou hvězdou a odchovancem Rožnova. Přesto jsem v duchu skřípal zuby, protože Boršice letos zahájily sezonu skvěle a držely se dlouho na prvním místě v tabulce, takže naše oslabení bylo citelné. Při pohledu na nasazené dvojice jsme měli mírnou papírovou převahu na první, třetí, čtvrté a šesté šachovnici, které nakonec udělaly rozhodující tři body ze zápasu. A aby toho nebylo málo tak Jožka Slížek vůbec nepřišel na zahájení zápasu a kdybych ho ráno nevyburcoval od snídaně, tak z domu nevystrčil nos…

Také samotný zápas pro nás nezačal zrovna šťastně a zhruba po dvou hodinách hry vzdával jako první Jarda Pagáč,

 Jardovi dnes v partii s mladým soupeřem

který podlehl postupně narůstajícímu tlaku soupeře ve hře dámským pěšcem. Jardovy těžké figury byly nepříjemně vázané na obranu slabých pěšců a soupeř mu v podstatě nedal jedinou šanci na konsolidaci pozice. Krátce nato se půlilo na šestce, kde rožnovský opozdilec vzorně dohnal asi půlhodinovou ztrátu, a partie po několika výměnách figur skončila opakováním tahů. Vzhledem k tomu, že na ostatních deskách svitla naděje na celkovou remízu 4:4, byla remíza na šesté šachovnici nakonec kapitánem povolena. Jenže potom se to stalo a náš šachový talent Honza nezvládl na 2. šachovnici těžkou časovou tíseň, kdy prý měl podle svědků na patnáct tahů asi tak půl minuty a my jsme najednou prohrávali 0,5 : 2,5.

 Honzo ach ten čas...

To byla velká škoda, protože po správném 24….Bxa3 (oběti střelce) byla partie pro Honzu strategicky vyhraná a bílý si výhodu figury mohl klidně „oloupat“.  Jenže od tohoto momentu se vývoj zápasu začal otáčet a my jsme stáli najednou na výhru na všech zbývajících šachovnicích. Jako první korigoval Jirka Břoušek, který takticky správnou hrou deptal soupeřovu pozici a ten prohrál poměrně snadno ještě před časovou kontrolou.

 Miloš má už tradičně hrůzu z mladých talentů a tomu odpovídá také jeho výraz ve tváři při zahájení partie s Boršicemi

Miloš na 1. šachovnici stál až do 36. tahu hůře, ale nic si z toho nedělal, vytvořil si volného postupujícího pěšce a přemluvil svého soupeře k nenápadně vypadající hrubce právě ve zmíněném 36. tahu, od kterého byla výhra jen otázkou techniky, kterou má Miloš výbornou. A najednou bylo srovnáno! Milanova a moje partie se bohužel proměnily ve „festival promarněných šancí“.

 Škoda Milane, na vysvědčení z letoška mohly být samé jedničky :)))

Milan nenašel správné pokračování vedoucí až k matu, takže ve 32. tahu umožnil soupeři vymluvit se na věčný šach. Neméně jasně vyhranou jsem měl partii také já, ale protože jsem ve 30. tahu přehlídnul, že to co považuji za mat matem vlastně ještě není, dostala se partie po oběti kvality do dámské koncovky, ve které jsem sice měl pěšce navíc, ale soupeř zase věčný šach dámou. Takže bylo pořád srovnáno a protože jsem nechtěl „přepnout strunu“ vzhledem k tomu, že partie na osmé šachovnici už byla notně vyhraná za černého, tak jsem v šedesátém tahu nabídnul soupeři remízu, kterou tuším bral všema deseti devil.  Vašek na osmé šachovnici tedy dohrával za stavu 3,5:3,5 jako poslední.

 Kdoby to byl tušil, že osmá deska rozhodne. Zvlášť když jsem před zápasem říkal Vaškovi, že remíza je povolena :-).

Celý život hraje rád Tarraschovu francouzskou obranu a světe div se, proti tak ostrému hráči jakým je pan Šaňák tentokrát černý uspěl velmi silnou hrou v koncovce, kdy se jeho  h-pěšec  ukázkově „zastavil až o mantinel“.

Takže Rožnov udržel i po sedmém kole kontakt s Napajedly (překvapivou špičkou letošní soutěže). Kdybych měl zhodnotit výkon Boršic zdálo se mi, že tentokrát byli hosté dost rezignovaní a jakoby bez šťávy. Zápas tak podle výsledku sice nevypadá, ale klidně jsme mohli vyhrát tříbodovým rozdílem, takže ve druhé půlce jsem byl jako kapitán velmi spokojen s výkonem našeho družstva a hlavně s tím, že se našel i Jirka Břoušek

 Velmi cenným bodem dnes přispěl k výhře Rožnova Jirka

a Vašek měl z výhry vyloženě radost, jak mi sám řekl. No a ruku na srdce, nehrajeme my všichni šachy hlavně proto, že přinášejí v životě radost? smiley

p.s. jako rozhodčí děkuji Boršicím za korektní a bezproblémový průběh zápasu a doufám, že v únoru v 9. kole pořádně potrápíte favorizovaný Zlín. Ještě není všem dnům konec laugh (ZA)

 Zpět na předchozí stránku

Téma zatím nikdo nekomentoval, buďte první

Jméno:  E-mail: 
Předmět: 
Komentář: 

Doporučené články

10. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

CHESSMONT"A" - Hošťálková "A"

>> Čtěte více

9. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

TJ Sokol Valašská Bystřice "A" - CHESSMONT"A" Rožnov žije!

>> Čtěte více

8. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

CHESSMONT"A"- Zlín"C" Rožnov slábne...

>> Čtěte více

7. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

TJ FS Napajedla A - MR.COFFEE - CHESSMONT "A"

>> Čtěte více