Soutěže družstev - kraj

Šachová utkání oddílu CHESSMONT v krajské lize.

Turnaje

Záznamy z volných šachových turnajů, kterých se účastníme.

Archiv

Přehledný archiv šachových sezón.

Krásně teplý letně babí den přivítal v letošním prvním kole ZKP již tradičního soupeře CHESSMONTu ze známé šachové enklávy Zlína.  Dal jsem si tu práci zhodnotit šest sezón odehraných proti zlínským družstvům na bitevním poli ZKP a dospěl jsem k zajímavému výsledku. Proti zlínským jsme nastupovali už sedmkrát (dvě družstva C a D měli dokonce v ročníku 2009/2010). Proti „déčku“ se nám prostě daří a když nebudu počítat dvě prohry s papírově silnějším „céčkem“ máme se Zlínem bilanci čistě pozitivní čtyři výhry a jediná porážka. Skóre vzájemných zápasů tedy aktivní i po započtení dvou porážek od „céčka“ 4:3. To je jistě příjemné zjištění když se podíváme na členskou základnu krajského Zlína a člensky chudého rožnovského oddílu.

2006/2007:         4 ½ : 3 1/2 (D)

2007/2008:         2 ½ : 5 ½ (C)       

2009/2010:         2 : 6 (C)

2009/2010:         5 ½ : 2 ½ (D)

2010/2011:         6 : 2 (D)

2011/2012:         3 ½ : 4 ½ (D)

2012/2013:         6 : 2 (D)

Po loňském smolném třetím místě jsme si v oddíle naordinovali „zvolnění kroku“ zapomenuli jsme na všechny ambice a rozhodli se hrát soutěž systémem „každý za sebe“. To nám viditelně prospívá, nikdo se na nikoho za prohru nezlobí a hrajeme šachy hlavně proto, že je máme rádi. Naopak se mi ale také zamlouvá přístup našich soupeřů, kteří živě na svých šachových stránkách diskutují o všem co se šachu týče a vzájemně konfrontují svoje názory. Každopádně nám jasný zisk tří bodů z prvního kola hodně zvednul náladu, protože naším letošním cílem je udržet Rožnov v krajské soutěži a zahrát si s kvalitními hráči na úrovni „na kterou máme“.

„Je nová sezona, Hynku, Viléme, Jarmilo trénujte! angel

Věděl jsem, že budu mít „poškrk“. Ráno vstát už v sedm, stihnout snídani a upalovat na nádraží kvůli všem těm, co liknavě platí členské příspěvky. Ještě že dnes nemusím hrát a dělám rozhodčího. Hurááá skončila prohibice, tak si můžeme se sousedy v sobotu večer posedět u vínka a do postele nemusím spěchat. Jenže jako vždy idyla bere za své. Ráno sice stíhám vybrat „desátky“ ale současně se dozvídám od kapitána béčka, že se jim moc nechce nastupovat na první zápas v sedmi, protože vypadli dva hráči sestavy. (kdybych věděl jak dopadnou mohl jsem se na charitu vykašlat devil) Proto hned volám Jožkovi Slížkovi ať se jako volný hráč připojí k béčku a připojuji se k družstvu jako hrající rozhodčí na osmé desce. (Jožka nakonec jako jediný uhrál půlku ve Vsetíně).  „Slavnostní novina" se týká dvou hráčů Jardy a Zbyňka, takže hned po vpádu do klubovny, kde už oba v předzápalu boje šikují figurky, sklízím od Jardy nevoli a od Zbyňka úsměšky cheeky. No ještěže oba dva mají spolu natrénováno… Hosté se už tradičně jako vždy na nás těší a v devět je plná klubovna.

„Trápím se, trápím, myslím si…“

Ach jo, už zase hraji jako rozhodčí a hned jakmile rozesadím dvojice zjišťuji, že na mne zůstal můj soupeř z prvního kola ZKS kde hostuji za Valašské Meziříčí, takže dokonalý „double“.

„A oblaka jdou, přeběhlo světlo, přeběhl stín, zápas začíná…“

…a já úplně zapomínám na foťák v kabeli a na to, že jsem chtěl udělat z prvního kola fotodokumentaci. No prostě nebude, to zjišťuji až po zápase. Musím jít hrát. Můj soupeř je „jako by jen splavem byl“ a jeho tahy jsou rychlé a bystré. Taky že jo, během prvních deseti tahů mám skoro o dvacet minut horší čas. Jsem v klidu, opakuje se situace ze Zlína v prvním kole ZKS. Se Zbyňkem se na sebe moc nekoukáme ale zhruba kolem desítky tahů vidím, že jako bílý vystavěl pevnou „Tkadlecovskou“ pozici jako by chtěl soupeřce říci: „ Na můj práh kdybys vstoupila, snad bys mne tím zabila“ a odsuzuje ji zůstat před branami Jericha. Ostatní partie vůbec nesleduji, jen občas klopýtám přes židle soupeřů na „kouřovou“.  Bohužel, s blížící se časovou tísní už ve 25. tahu mám na hodinách necelou půlhodinu a pocit „vlání na všechny strany“ a všudypřítomného brzkého „na všechny strany pokorného odevzdávání“. Soupeř  v časovce umně utáhne oprátku abych měl ještě více „touhu rozsévače", "chléb voní zemí a soupeřův bezpečný úsměv svítí“. Nevzdávám a bojuji, přežívám potencionální ztrátu pěšce (no co, však je to „dvojpik“ za dvojici střelců) a po výměně dam pouštím soupeře věží na osmou řadu, aby si v klidu dobyl pěšce jiného. Jenže to je právě situace na který zcela upíná svoji pozornost a ignoruje moje matové motivy po „bezpečném“ ukrytí krále před šachy v trsu svých pěšců. S příchodem 40. Tahu se obraz hry mění, protože soupeřův „ukrytý“ král se  najednou musí bát o život a stačí jediný chybný tah střelcem a na světě je matová dvojtažka. Přesně ve chvíli, kdy je na druhé šachovnici stvrzena podpisy remíza a Zbyněk podle moudra: „usednu k ženě, nikdy z ní nespustím oči“ si zasedne na soupeřčinu dámu a uloví ji jako luční kobylku. No a aby byl dovršen hattrick hlásí v souboji dvou Pavlů výhru i první šachovnice, kde „strážce tichoučko se k výhře krad, slídě a slídě, zdali soupeř spí“ vítězí ten rožnovský. Stav 3 ½ : ½ dává tušit, že „cizinec podivný už bradou v límec pláště klesna, rozlomí chléb a podá rožnovským větší půl… smiley

„Ach ten čas, ach ten Honza… devil

Nebyl to nikdo jiný než chronický časovkář Honza Malčánek, kdo se postaral o drobný rozruch kolem odehrání svého 40. tahu, který stíhal zahrát v poslední sekundě (mínus na jeho straně hodin po pár chvílích samo zmizelo). Někdy mám pocit, že šachové hodiny vymýšleli absolutní nešachisté a vznikají zbytečné diskuse ohledně překročení času. Naštěstí vyhráváme výraznějším rozdílem bodů, a to ještě se dá říct, že Miloš s Ľudovítem Balážcem zahazuje jasnou výhru a nakonec je rád za remízu. Jediný kdo ze zlínských jde za jasnou výhrou je Mirek Kocián a touto partií taky zápas končí.

Děkuji všem hráčům za pěknou šachovou atmosféru a korektní průběh zápasu. (Z.A.)

 Zpět na předchozí stránku

Jiří Břoušek|12.0.2000 - 10:29
Literární dílko
Hezké čtení. Múza tě pořádně oslovila. Je to víc literární dílko než zpráva o odehrání 1. kola. Jen tak dál.
Reagovat na komentářJméno:  E-mail: 
Předmět: 
Komentář: 

Doporučené články

10. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

CHESSMONT"A" - Hošťálková "A"

>> Čtěte více

9. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

TJ Sokol Valašská Bystřice "A" - CHESSMONT"A" Rožnov žije!

>> Čtěte více

8. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

CHESSMONT"A"- Zlín"C" Rožnov slábne...

>> Čtěte více

7. kolo ZKP 2014/2015

  Náhled ke článku

TJ FS Napajedla A - MR.COFFEE - CHESSMONT "A"

>> Čtěte více