Šachová utkání oddílu CHESSMONT v krajské lize.

Záznamy z volných šachových turnajů, kterých se účastníme.

Archiv

Přehledný archiv šachových sezón.

Všechno naruby

23. listopad neděle nás pozval na šachový výlet do Boršic. Typický podzimní den a sto kilometrů před námi znamenalo natáhnout si budík na neděli půl sedmou ráno. Jako naschvál se mi zrovna chtělo spát, ale moje povinnosti řidiče mi nedovolily dospat chladné ráno. Protože šachisti nemívají obvykle auta ani řidičáky a Milan se dlouho dopředu omluvil, nezbylo mi nic jiné než povolat Jirku, šachistu ve výslužbě s autem. Bohužel tím zase na mne vyšly černé figury a v duchu jsem si spílal, jestli to mám vůbec zapotřebí. V minulé sezoně jsem měl z jedenácti vážných patií devětkrát černé, což nikomu na psychické pohodě nepřidá. Všichni i notoričtí opozdilci tentokrát přišli na čas, takže první auto dokonce vyjelo dřív než já.

Ještěže Boršice jsou tak malé, takže k orientaci stačil jeden dotaz na kulturák a dorazili jsme s půlhodinovým předstihem. Musím uznat, že boršičtí jsou jedna z mála šachových enkláv, kde vás nenechají čekat před dveřmi zamčené klubovny v nepřívětivém počasí. Protože se hrály hned dva zápasy bylo v domečku notně živo už od půl deváté. Vše bylo vzorně nachystáno a přívětivý pan Volčík nás pozval na kávu zdarma. Byl by i proslavený slovácký panáček „halůzkovej“, což jsme ale zdvořile odmítli. Logické, když jsme se jako jedno ze čtyř dosud neporažených družstev chtěli dál vyhřívat na výsluní tabulky. To, že je jakékoliv „ovínění“ při partii na škodu jasně ukázala Milošova ztráta ostražitosti v prvním kole.

Zápas byl zahájený bez zbytečných formalit a jedinou peripetií, byla občasná návštěva vnadné šachistky ze sousední místnosti, která rozptylovala pekelné soustředění zápolících. Po pár prvních tazích jsem si uvědomil, že je potřeba vypnout mobil abych neprohrál plánovaně ještě před časovou kontrolou. Boršičtí přes relativně vysoké prohry z předchozích dvou kol dokazují, že jsou zapálení šachisté. Samozřejmě jsem počítal, že budou klást velký odpor , ale realita byla ještě dramatičtější než v zápase se Zlíntermem. Na rozdíl od minulého kola, kdy nám dvě nebo možná tři výhry vyloženě protekly mezi prsty, byly tentokrát partie na všech šachovnicích velmi vyrovnané. Před zahájením kola jsem sázel vysoko na druhou, třetí a osmou šachovnici, kde jsme měli drtivou papírovou převahu, jenže situace se od začátku vyvíjela spíše jako fotbalový zápas nároďáku proti Islandu tj. v prvním poločase obdržený gól, v poslední minutě vyrovnání a ve druhém úporné otáčení skóre. Tím gólem do naší sítě byla Jardova prohra a potom dlouho nic.

Jarda tentokrát černými prohrál, ale jinak byly černí úspěšní, zatímco bílí jen remizovali.

Všechny slibně rozehrané partie vyznívaly do ztracena a končily remízou, takže vlastně naruby než měly a naše úderné síly byly postupně eliminované.  A tak za stavu 2:1 ve prospěch domácích zbývaly kolem dvanácté hodiny dohrát tři partie a domácí si už začali šuškat jaké že to vyhlídky na úspěch v zápase vlastně mají. Ve hře jsem zůstal já, Pavel na druhé a Honza na první šachovnici.

Zbyňkova a Milošova partie tentokrát skončily remízou.

Jirka svou partii zremizoval.

Po prvním tahu soupeře jsem zvolil Aljechinku, která slibuje hodně manévrů a důmyslný vývin z obou stran. Po prvních čtyřech tazích jsem měl asi o pět minut horší čas než soupeř díky focení na web pro tento článek. Na soupeři ale bylo vidět, že ho zahájení vykolejilo ze všech navyknutých postupů, a tak jak přibývaly tahy mu postupně ubýval čas na hodinách. Zdálo se mi dobré rychle vyměnit dámy a zbavit bílého hlavní ofenzívní síly.

Můj mladý soupeř Petr Náplava při zahájení partie.

Nad desátým tahem soupeř přemýšlel možná deset minut a snažil se poctivě nalézt vítězné pokračování v pozici, která byla spíš vyrovnaná s trochu lepším postavením pro bílého. Na jeho 11. Se3 jsem si mezitím připravil rychlou odpověď 11…Jd7! s dvojím napadením středového pěšce. Přišla malá nepřesnost, která odstartovala zajímavou taktiku s pěšcovým útokem na dámském křídle. Od tohoto tahu ztratil bílý pomyslnou výhodu ze zahájení a černý vyrovnal hru. Vazba střelce na věž na první řadě, která vznikla v 17. tahu,  byla tak nepříjemná, že bílému nehrály prakticky dvě ze čtyř figur a černý postupně přebíral otěže partie. Mezitím můj soupeř ztrácel více a více času ve snaze vymanit se z tlaku po „a“ sloupci. Takže po dvacátém tahu měl na hodinách možná 15 minut proti mým třiceti a pomalu ale jistě se začal dostávat do časové tísně. Ta přinesla své ovoce, když ve třicátém tahu přehlédnul poslední příležitost jak zremizovat, odevzdal figuru za dva pěšce a po časové kontrole mohl klidně vzdát, protože zbytek už byl dílem techniky. Krátce po mé partii, která přinesla vyrovnání „ve druhém poločase“ remizoval nakonec i Pavel na druhé šachovnici věčným šachem a za stavu 3,5:3,5 se upřela pozornost na poslední partii.

Pavel po partii řekl, že měl problém s technikou a proto nevyhrál pouze remizoval. V této chvíli ještě Honza netuší, jaká divočina ho čeká.

Honza byl v těžké časové tísni a to co prohlásil Pavel po zápase, když řekl: „Takovou zápletku prostě nevymyslíš…“ byla hluboká pravda. Hrála se krásná partie s nestejným materiálem, kterou mohla prakticky vyhrát kterákoliv ze stran. Honzovi zbývaly do konce druhé periody asi dvě minuty a na šachovnici kromě oboustranně rozbitých pěšců válčila Honzova dáma s černopolným střelcem proti věži, jezdci a bělopolnému střelci soupeře. Klobouk dolů před Honzovou chladnou hlavou, když se mu podařilo prakticky za minutu pod hrozbou matů posbírat soupeři většinu materiálu a postup „h“ pěšce na volném sloupci partii rozhodoval. Bílý se tedy 50 sekund před gilotinou musel vzdát, protože mat už byl neodvratitelný. Tato partie jen potvrdila, jak vyrovnaný celý zápas byl. Boršice mají rozhodně mladé a perspektivní družstvo, kterému věštíme dobrou budoucnost. (za)